Feministiska mötestekniker – grundkurs, fortsättningskurs, avancerad kurs – 4-9 augusti 2026
Välkommen på badsemester och retreat med ickevåld, civilkurage och fredskultur där vi lever och skapar den värld vi vill ha. Det blir träning i civil olydnad, konflikthantering och civilkurage!
Hopp & Motstånd erbjuder olika kurser du kan välja mellan. Varje dag är det också gott om tid för avkoppling, bad och lek. Barnaktiveraren gör att du som förälder kan delta i kurser. Det finns flera kurser att välja mellan.
Feministiska mötestekniker: Demokratiska metoder behöver kontinuerligt övas och innovativt utvecklas för att förverkliga demokrati. Annars stagnerar demokratin. Folkbildning är aldrig något man blir färdig med.
Grundkurs: Kursen förbereder deltagarna för att genomföra retreaten jämlikt och demokratiskt tillsammans. För de som är nya med Hopp & Motstånd finns denna introducerande nybörjarkurs i feministiska mötestekniker. Tränare: Karolina Colliander & Samuel Grönvik Alvarez.
Avancerad fortsättningskurs: Kursen förbereder deltagarna för att genomföra retreaten jämlikt och demokratiskt tillsammans. Denna avancerade kurs är till för de som tränat feministiska mötestekniker på Hopp & Motstånd tidigare. Vi övar rekursiva organisationstekniker, och performativa mötestekniker från queerfeminism.
Avancerad kurs är upplagd så du kan fortsätta träna i flera år. Hur kan kreativa konflikter generera mer rationella och jämlika beslut? Hur tar sig en förening ut ur funktionell dumhet och intränad oförmåga? Hur fungerar konsensus?